Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 554   projektov
3 nových

Kohézna politika (seminárna práca z predmetu Európska únia)

«»
Prípona
.docx
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
33 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
40652
Posledná úprava
14.10.2012
Zobrazené
1 769 x
Autor:
luciab19
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Úvod
Je nesporné, že Európska únia patrí medzi najbohatšie časti sveta. Napriek tomuto faktu trpí dosť značnými rozdielmi v jednotlivých regiónoch, čo sa týka úrovne prosperity a taktiež aj výraznými rozdielmi medzi sociálnymi vrstvami, keďže nemôžeme hovoriť o tom, že každý región v každom členskom štáte sa vyvíjal na rovnakej úrovni. Už vôbec nie, ak porovnáme napríklad regióny v bohatších členských štátoch (Luxembursko) s regiónmi chudobnejších členských štátov (Rumunsko, Bulharsko).
Tento stav býva zapríčinený rôznymi faktormi, či už sa jedná o samotnú geografickú polohu regiónu v členskom štáte, dlhodobú nezamestnanosť pretrvávajúcu v tejto oblasti, upadajúce poľnohospodárstvo, priemysel a pod.

Kohézna politika sa zaoberá práve elimináciou týchto rozdielov, má za úlohu podporovať zaostalejšie regióny, upadajúce mestá a dediny. V rámci nej existujú rôzne projekty, ktoré podporujú financovanie menej rozvinutých regiónov a napomáhajú tak zlepšiť ekonomickú a sociálnu úroveň už spomínaných oblastí. 

Jej hlavným cieľom je vyhľadať a čo najlepšie využiť potenciál daného regiónu, zlepšiť životné prostredie, podmienky na osídlenie a v neposlednom rade vytvoriť čo najlepšie podmienky na zlepšenie ekonomickej úrovne zaostalejších oblastí.

Kľúčové slová:

kohézna politika

Európska únia

regionálna politikaObsah:
 • Úvod 3
  1. Kohézna politika Európskej únie – charakteristika 4
  1.1 Kohézna politika a hlavné etapy jej vývoja 5
  1.2 Princípy fungovania Kohéznej politiky 6
  1.3 Financovanie 8
  2. Perspektívy do budúcnosti – programy 2014 – 2020 9
  3. Slovensko a Eurofondy 11
  Záver 14
  Zoznam použitej literatúry 15

Zdroje: