Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 553   projektov
5 nových

Seminárna práca na tému Rodina

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
70 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5969
Posledná úprava
14.12.2017
Zobrazené
7 171 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Rozhodla som sa spracovať tému o rodine, pretože v dnešnej dobe pri čítaní novín a časopisov sa nie jeden človek pozastaví čo sa to v našich rodinách deje.

Rodina je prirodzenou sociálnou skupinou, základnou bunkou spoločnosti. Otázkami rodiny a ich riešením sa v súčasnosti zaoberajú rôzne vedné disciplíny. Napríklad sociológia, ktorá sa zaoberá rodinou z hľadiska sociálnej štruktúry, generačných vzťahov, rozvodov, psychológia, ktorá napomáha riešiť rôzne psychologické problémy a navrhuje spôsoby prevencie konfliktov v manželstve medzi rodičmi a deťmi, i pedagogika, ktorá skúma rodinu z hľadiska jej výchovného pôsobenia na deti od ich narodenia až po dospelosť. V literatúre sa uvádzajú rôzne definície rodiny. Inak rodinu definuje sociológ, inak psychológ, inak sociálny pracovník a pod.

Dôležitú úlohu v živote rodiny tvorí spolupráca matky a otca. Vzájomné vzťahy medzi rodičmi veľmi pôsobia na psychiku dieťaťa, na postoj, ktorý nadobudne dieťa k svojmu okoliu. Pokojné rodinné prostredie je prvým predpokladom na to, aby deti vyrástli vyrovnané, spokojné.

Cieľom rodinnej výchovy je vychovať z dieťaťa mravného a charakterného človeka, ktorý sa musí vedieť o seba postarať, obstojí v rodinnom a spoločenskom živote. Aby rodina mala právo označiť svoju výchovu za dobrú, musí splniť veľa kritérií týkajúcich sa výchovy, ktoré sa vyžadujú od rodičov. Podiel na výchove detí majú obidvaja rodičia. Jeden na to nestačí. Dieťa pre svoj správny vývoj potrebuje mať vždy pri sebe vzor mužskej, ale aj ženskej osobnosti. Úloha otca a matky, o ktorej si bližšie povieme v tejto práci, sú navzájom nezastupiteľné. Je teda potrebná láskavosť a citlivosť matky, a samozrejme aj tvrdá ruka a racionálnosť otca.

Kľúčové slová:

Rodina

rodinné vzťahy

funkcie rodiny

vzťahy v rodine

kohabitácia

rodinné správanieObsah:
 • 1 Úvod
  2 Rodina
  2.1 Funkcie rodiny
  2.2 Výchova detí
  3 Rodinné vzťahy
  3.1 Vzťah otec - matka
  3.2 Vzťah matka - dcéra
  3.3 Vzťah otec - syn
  3.4 Vzťah otec - dcéra
  3.5 Vzťah matka - syn
  3.6 Vzťah syn - dcéra
  4 Rodinné správanie
  4.1 Kohabitácie sa na Slovensku
  5 Záver:
  6 Použitá literatúra

Zdroje:
 • Bohm A. Dve knihy o láske, Martin, 1985
 • Hudák P. Rodina spoločenstvo lásky, Bratislava, 2001
 • Jurovský A. Mládež a spoločnosť, Bratislava, 1974
 • Muhlanovci C. a E. Prepáč, mama! Vrútky, 1996
 • Sociológia 5/2004,roč. 36, 452