Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 749   projektov
1 nových

Rozpočtová politika (na predmet Hospodárska politika)

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
19 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
39770
Posledná úprava
11.03.2012
Zobrazené
1 473 x
Autor:
sunnygirl4
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Vznik štátneho rozpočtu
Štátny rozpočet vznikol približne pred 300 rokmi, koncom 17. a začiatkom 18. storočia. Jeho vznik a vývoj sa spája s dvomi základnými predpokladmi.
Prvým predpokladom je existencia štátu, lebo štátny rozpočet slúži na financovanie potrieb štátu. Druhou podmienkou je rozvoj peňažného hospodárstva a peňažných vzťahov. Existencia štátu a peňažné hospodárstvo sa však vytvorili oveľa skôr, ako vznik
ol štátny rozpočet, lebo štát a peňažné hospodárstvo existovali už v starovekých civilizáciách (napr. v starom Grécku a Ríme).

Charakteristika fiškálnej politiky
Fiškálnu politiku môžeme charakterizovať ako využitie štátneho rozpočtu a verejných financií na makroekonomickú stabilizáciu. Fiškálna politika predstavuje jeden z nástrojov hospodárskej politiky, ktorý vláda využíva na zabezpečenie prioritných cieľov v ekonomike.
Hlavným nástrojom fiškálnej politiky je štátny rozpočet. Fiškálna politika využíva štátny rozpočet ako aktívny nástroj regulovania ekonomiky.
Hlavným subjektom, ktorý realizuje fiškálnu politiku, je vláda. Každá vláda v oblasti fiškálnej politiky má k dispozícii dva základné nástroje, a to vládne výdavky a príjmy štátneho rozpočtu. Fiškálna politika však nezahŕňa len štátny rozpočet, ale celé verejné rozpočty, ako napríklad rozpočty miest a obcí, rozpočet Sociálnej poisťovne, prípadne verejných zdravotných poisťovní a pod.
...

Kľúčové slová:

rozpočtová politika

hospodárska politikaObsah:
 • Vznik štátneho rozpočtu
  Charakteristika fiškálnej politiky
  Štátny rozpočet
  Rozpočtový proces
  Príjmy štátneho rozpočtu
  Výdavky štátneho rozpočtu
  Nástroje a ciele fiškálnej politiky
  Typy fiškálnej politiky
  Použitá literatúra

Zdroje:
 • Lisý, J.- Zámečníková, Z.: Úvod do makroekonómie pre obchodné akadémie.1.vyd. Bratislava: SPN, 2005. s. 98 - 102. ISBN 80-10-00483-9
 • Koščo, T.: Financie a mena. 1. vyd. Nitra: SPU, 2004. s. 21 – 23. ISBN 80-8069-386-2
 • Árendáš, M.: Makroekonómia. 1.vyd. Nitra: SPU , 2005. s. 308 – 314. ISBN 80-8069-524-5
 • http://www.mfsr.sk