Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 006   projektov
0 nových

Devízové trhy ako súčasť medzinárodných trhov

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
1 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
13766
Posledná úprava
16.06.2021
Zobrazené
1 467 x
Autor:
blinka9
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Devízový trh možno všeobecne vymedziť ako trh, resp. miesto, kde sa stretáva ponuka zahraničných (cudzích) mien, resp. peňažných nástrojov denominovaných v zahraničných menách s dopytom po nich a kde sa tvorí cena jednotlivých mien - menový (devízový) kurz.

Ak by vo svete existovala iba jedna mena, neexistovali by žiadne devízové trhy, nedochádzalo by k žiadnej výmene devíz. Ale vo svete, kde existujú prevažne národné meny, má devízový trh nenahraditeľnú úlohu pri uskutočňovaní platieb do a zo zahraničia, pri prevode peňažných fondov z jednej meny na druhú, pričom určuje pre všetkých účastní­kov dôležitú jednotnú cenu - menový kurz. Národné meny slúžia na vyrovnanie peňažných transakcií vnútri krajiny, zahraničné meny sú zvyčajne potrebné na vykonanie platieb za hranice domácej meny. Preto v každej krajine, v ktorej tuzemec uzatvára nejaký obchod so zahraničím alebo iné finančné transakcie s osobami v iných krajinách, musí existovať určitý mechanizmus umožňujúci prístup k zahraničným menám, aby sa mohli uskutočniť platby vo forme, ktorá bude akceptovaná nielen doma, ale aj v zahraničí, musí teda existovať devízový trh.
Každý, kto vymieňa peniaze denominované v domácej mene za peniaze denominované v zahraničných menách, použije pritom menový kurz. To platí vždy, či už ide o malé sumy alebo niekoľkomiliónové devízové transakcie, či je vymieňajúcou osobou turista v zahraničí platiaci cestovnými šekmi v reštaurácií alebo investor zamieňajúci milióny z práve uskutočnenej fúzie dvoch spoločností, alebo ide o zahraničné bankovky alebo bankové vklady denominované v zahraničných menách. Devízová transakcia predstavuje výmenu peňažných prostriedkov, krátkodobých pohľadávok a záväzkov z jednej meny na inú menu.
...

Kľúčové slová:

financie

peniaze

medzinárodné financie

svetové financie

trh

devízové trhy

medzinárodný trh

over the counter

OTC

FOREX

Foreign Exchange

mena

zahraničná mena

kurzové riziko

centrálna bankaObsah:
 • Devízové trhy ako súčasť medzinárodných finančných trhov
  Devízový trh
  Funkcie devízových trhov
  Zabezpečenie zahraničných mien
  Zabezpečenie proti kurzovému riziku
  Devízové špekulácie
  Devízová arbitráž
  Finančné inštitúcie a ďalší účastníci devízového trhu
  Na devízovom trhu pôsobia tieto finančné inštitúcie:
  Ďalšími účastníkmi devízových operácií sú:
  Centrálne banky
  Brokeri (makléri)
  Hedgingové fondy
  Použitá literatúra

Zdroje: