Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 923   projektov
0 nových

Gustáv Husák - generálny tajomník KSČ a prezident ČSSR

«»
Prípona
.docx
Typ
referát
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
48403
Posledná úprava
10.08.2023
Zobrazené
131 x
Autor:
marian.lukac
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Československý ľud verí v strane. Verí, že Komunistická strana Československa ho vedie k šťastnej budúcnosti, ku komunizmu a k mieru. 10.januára 1973 sa súdruh Gustáv Husák dožil 70 rokov.
Od polovice roku 1973 došlo k prudkému rastu cien surovín a materiálu na svetových trhoch.
Ekonomicky vyspelé štáty sa s ich rastom postupne vyrovnali, ale v Československu, kde sa posudzovali staré metódy plánovania došlo k prudkému poklesu výroby a hlbokej ekonomickej kríze.
Husák postupom času o ekonomické problémy stratil záujem, nechcel riešiť ekonomiku v rámci komplexu RVHP a o vnútorný ekonomický systém sa prestal zaujímať úplne.
Gustáv Husák sa už dlhšiu dobu pohrával s myšlienkou, že sa bude uchádzať o post prezidenta Československej socialistickej republiky.
Gustáv Husák presadil vo Federálnom zhromaždení zmenu ústavy, ktorá hovorila, že chorého prezidenta treba odvolať.
V tomto období často žiarili do noci svetlá budovy Ústredného výboru Komunistickej strany Československa a konkrétne okná pracovne súdruha Gustáva Husáka.
Výsledkom bolo zlúčenie dvoch najvyšších štátnych funkcii a to funkcia prezidenta a generálneho tajomníka Ústredného výboru Komunistickej strany Československa.
29.mája 1975 ho poslanci Federálneho zhromaždenia jednohlasne zvolili aj za prezidenta Česko-slovenska, čím nahradil Ľudvíka Svobodu.
Bola to viacmenej logická voľba. Okrem vplyvu Moskvy na to vplývali aj osobné vzťahy budúceho prezidenta k Československu. Mal dobré vzťahy s premiérom Ľuboslavom Štrougalom. Takisto národnostný faktor hral svoju rolu. Emancipujúce sa Slovensko má svojho prvého muža v štáte.
Verejnosť zo spravodajstva sa dozvedá o existencii Husákovej ženy Viery. S novinárkou Vierou sa Gustáv Husák zoznámil už v 60.rokoch 20.storočia. Medzi priateľmi o ňom hovorila veľmi dobre až s erotickým podtoňom. Na Kryme Brežnev Husákovi poradil aby sa oženil. Husák medzi rečou oznámil Viere termín svadby. Prebehla normálne za prítomnosti úradníkov ako svedkov. Husák pôsobil potom v Prahe, jeho žena v Bratislave. Videla sa iba cez víkendy alebo cez spoločenské udalosti.
Gustáv Husák ovplyvnil naše dejiny ako málokto. Vo vedení strany strávi 21 rokov a stane sa symbolom takzvanej normalizácie.
V roku 1975, keď Gustáv Husák nastúpil do úradu prezidenta, o sebe opäť dali vedieť sily, ktoré v Československu boli od počiatku normalizácie.
8.apríla 1975 píše list Gustávovi Husákovi Václav Hável. Ponúka analýzu rokov normalizácie.
Václav Hável povedal:
Zo strachu, že príde učiteľ o miesto, vyučuje v škole veci v ktoré neverí, zo strachu o svoju budúcnosť žiak po ňom opakuje, zo strachu ľudia chodia na rôzne manifestácie a sprievody, zo strachu, že prídu o prácu hlásia sa umelci k ideám, ktoré neveria.
...


Kľúčové slová:

Gustáv Husák

Husák

svetová vojna

KSČ

komunizmus

Československo

SNP

Slovenské národné povstanie

Gottwald

ŠTB

Dubček

Brežnev

Pražská jar

Charta 77

HavelObsah:
 • Aké bolo obdobie prvej svetovej vojny a medzivojnové obdobie v živote Gustáva Husáka?
  Aké bolo obdobie druhej svetovej vojny v živote Gustáva Husáka?
  Aké bolo povojnové obdobie v živote Gustáva Husáka?
  Aké bolo obdobie po roku 1948 v živote Gustáva Husáka?
  Aké bolo obdobie po roku 1968 v živote Gustáva Husáka?
  Aké politické funkcie zastával Gustáv Husák?
  Aké bolo politické vyznamenanie Gustáva Husáka?
  Aké boli diela Gustáva Husáka?
  Aké boli diela o Gustávovi Husákovi?
  ...

Zdroje: