Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 032   projektov
0 nových

Antonín Novotný - česko-slovenský politik a štátnik

«»
Prípona
.docx
Typ
referát
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
48400
Posledná úprava
10.08.2023
Zobrazené
431 x
Autor:
marian.lukac
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Pre voľby do dočasného Národného zhromaždenia v roku 1945 bol Antonín Novotný umiestnený na kandidátke Komunistickej strany Československa ako 6. náhradník za Komunistickú stranu Československa, za poslanca zvolený zatiaľ nebol.
Poslancom sa stal po voľbách 1948 a poslancom zostal až do roku 1957, až do svojej voľby do funkcie prezidenta republiky.
Ako vedúci funkcionár dôležitej pražskej organizácie Komunistickej strany Československa mal významný podiel na udalostiach vo februári 1948 a na zavedení a upevňovaní komunistického režimu.
V období vnútrostranických čistiek a likvidácii Rudolfa Slanského začal jeho nástup do centra moci.
Novotného cesta na vyslnie začala na jeseň roku 1951. Do tohto času verejnosť o Novotnom nevedela prakticky nič, možno si ho mohli pamätať susedia z Letnaň.
6.septembra 1951 sa odohralo jedno z najdramatickejších zasadnutí Komunistickej strany Československa. Na tomto zasadnutí sa odohrá vystúpenie Gottwalda, ktorý oznámi odvolanie Slanského. Miesto neho stranu povedie 6 nových tajomníkov, medzi nimi bol aj Antonín Novotný. Z titulu jeho novej funkcie vyhovel požiadavkám Slanského vyšetrovateľom. Antonín Novotný od tohto času sa stal pravidelným návštevníkom sovietskeho veľvyslanectva v Prahe. Zásoboval sovietských ministrov informáciami, sťažoval sa na všetko- na ministrov, na predsedu vlády Antonína Zápotockého a svojich kolegov z predsedníctva strany. Pochopil princíp prežitia- mať vždy v chrbte moskovský vietor.
V septembri 1951 bol Antonín Novotný zvolený do nového ústavného organizačného sekretariátu a v decembri 1951 do politického sekretariátu a predsedníctva Ustredného výboru Komunistickej strany Československa.
Na konci februára 1953 sa uskutočnila recepcia na veľvyslanectve Sovietskeho zväzu v Prahe. Prezident Gottwald chce na tejto recepcii protestovať, že po odsúdení Rudolfa Slanského drží situáciu pevne v rukách. Len tak mimochodom sa obratí na miesto predsedu vlády Antonína Novotného.
Gottwald doslova povedal:
Niektorí súdruhovia podceňujú svoju pozíciu vo vláde a myslia si, že je to niečo druhoradé. Buď budeš robiť to čo ti prikážeme alebo hlavička pôjde dolu.
...

Kľúčové slová:

Antonín Novotný

Novotný

štátnik

politik

Komunistická strana

politika

socializmus

komunizmus

Československo

Gottwald

Chruščov

KSČObsah:
 • Kto bol Antonín Novotný?
  Aká bola mladosť Antonína Novotného?
  Aké bolo medzivojnové obdobie v živote Antonína Novotného?
  Aké bolo obdobie druhej svetovej vojny v živote Antonína Novotného?
  Aké bolo obdobie od roku 1945 do roku 1968 v živote Antonína Novotného?
  Aké boli politické postoje Antonína Novotného?
  ...

Zdroje: