Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 674   projektov
1 nových

Vypočítané príklady z predmetu Genetika

«»
Prípona
.doc
Typ
výpočet
Stiahnuté
11 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
45287
Posledná úprava
07.10.2014
Zobrazené
1 395 x
Autor:
katarina.siskova
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
1)Úsek jedného z reťazcov molekuly DNA má nasledovné poradie báz:
- GTA CTC TGA CGT ACC CGA ACG -
a) Aké poradie báz bude mať druhý reťazec DNA?
b) Aké usporiadanie nukleotidov bude mať m-RNA po transkripcii druhého reťazca DNA?
a) druhý reťazec bude mať nasledovné poradie báz:
- CAT GAG ACT GCA TGG GCT TGC -
b) m-RNA bude mať nasledovné poradie báz:
- GUA CUC UGA CGU ACC CGA ACG -

2)Molekula bielkoviny má nasledovnú sekvenciu AMK:
alanín - lyzín - leucín - arginín - valín - metionín - prolín
a) Aké kodóny mala zodpovedajúca m-RNA?
b) Koľko t-RNA môže transportovať jednotlivé AMK? Aké bude poriadie báz v ich antikodónoch?


3)Časť bielkoviny inzulínu obsahuje v postupnom poradí AMK, kt. sú spolu s príslušnými kódmi uvedené v tab. Uveďte aké zodpovedajú týmto AMK antikodóny v t-RNA a v kodogénom reťazci DNA za predpokladu, že ním je prvý reťazec. Aké triplety bude mať druhé vlákno DNA?

4)Koľkými spôsobmi môže byť zakódovaný úsek bielk. zložený z nasledujúcich AMK?

5)Normálne pigmentovaným rodičom sa narodilo albinotické dieťa. Určte, kt. znak je dominantný, napíšte genotypy rodičov. Aká je pravdepodobnosť, že ďalšie dieťa bude pigmentované?

Kľúčové slová:

príklady

genetika

albín

biológia

genotyp

populácia

heterozygotObsah:
 • 1)Úsek jedného z reťazcov molekuly DNA má nasledovné poradie báz:
  2)Molekula bielkoviny má nasledovnú sekvenciu AMK:
  3)Časť bielkoviny inzulínu obsahuje v postupnom poradí AMK, kt. sú spolu s príslušnými kódmi uvedené v tab. Uveďte aké zodpovedajú týmto AMK antikodóny v t-RNA a v kodogénom reťazci DNA za predpokladu, že ním je prvý reťazec. Aké triplety bude mať druhé vlákno DNA?
  4)Koľkými spôsobmi môže byť zakódovaný úsek bielk. zložený z nasledujúcich AMK?
  5)Normálne pigmentovaným rodičom sa narodilo albinotické dieťa. Určte, kt. znak je dominantný, napíšte genotypy rodičov. Aká je pravdepodobnosť, že ďalšie dieťa bude pigmentované?
  ...
  ...
  ...
  27)Pri overovaní pôvodu žriebäťa Omar bol sporný otec. Na overovanie bolo použitých 7 polymorfných proteínových systémov. Určte paternitu a rozhodujúce proteínové systémy vypíšte.
  28)Zistite, či potomkovia P1 a P2 sú úplní súrodenci, keď poznáme ich genotyp v 6 polymorfných systémoch uvedených v tabuľke. V prípade, že potomkovia nie sú súrodenci, vypíšte na základe ktorých polymorfných systémov ste dospelí k tomuto záveru.
  29)Zistite pravdepodobný genotyp mŕtvej prasnice v krvnoskupinových systémoch a polymorfných bielkovinách (pri viacerých možnostiach uveďte všetky).
  30)Vypočítajte frekvenciu alel a jednotlivých genotypov v populácii, keď v populácii 2000 kurčiat bolo 320 ks so žltou kožou (biela koža W je úplne dominantná na žltou w).
  31)Vypočítajte genotypovú štruktúru populácie 500 zvierat, keď frekvencia recesívnej alely je 0,2. Je táto populácia v genotypovej rovnováhe?
  32)V pôvodnej populácii 3000 králikov bolo 270 dlhosrstých (dlhá srsť je recesívna oproti krátkej). Zistite aká je genotypová štruktúra populácie.
  33)V populácii králikov bolo napočítaných 20% dominantných homozygotov, 40% heterozygotov a 40% recesívnych homozygotov. Zistite frekvencie alel a overte genotypovú rovnováhu v populácii.