Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 639   projektov
2 nových

Diferenciálna diagnostika hepatitíd

«»
Prípona
.docx
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
6 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
42686
Posledná úprava
22.12.2013
Zobrazené
754 x
Autor:
KUBA
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Diferenciálna diagnostika hepatitíd
Hepatitída je zápalové ochorenie pečeňového parenchýmu, vyvolané infekčnými, toxickými alebo inými agensmi. Podľa dĺžky trvania ju delíme na akútnu a chronickú. Infekčné agensy môžu byť vírusy, baktérie, mykobaktérie a parazity.
Vírusové hepatitídy
Vírusová hepatitída A - G
Klinický obraz - infekcie vyvolané rôznymi typmi vírusov hepatitídy prebiehajú v zásade pod rovnakým klinickým obrazom. Výraznejšie sa líšia trvaním inkubačnej doby. Pri hepatitíde A a E je 15 - 60 dní, pri hepatitíde B a D trvá 30 - 180 dní, pri hepatitíde C je 15 - 150 dní.
Ochorenie prebieha typicky v 3 štádiách.
V prvom štádiu hepatitídy (preikterickom) sa objavujú príznaky podobné chrípke - bolesti hlavy, kĺbov, celého tela, zápal horných dýchacích ciest. Môžu sa dostaviť aj gastrointestinálne - nechutenstvo, bolesti brucha, nevoľnosť, zvracanie, hnačky. V niektorých prípadoch sa objaví aj exantém, svrbenie kože. Pečeň, niekedy aj slezina býva zväčšená, citlivá.
Druhé štádium hepatitídy - Ikterické. Trvá 3-6 týždňov. Objavuje sa žlté sfarbenie očných bielkov a kože. Pacient sa cíti slabý, môže mať bolesti v nadbrušku. Moč býva tmavý, diuréza sa znižuje. Stolica je svetlejšia. Pečeň, prípadne aj slezina je zväčšená a bolestivá. Ku koncu tohto štádia sa všetky príznaky zmierňujú a nastupuje 3. štádium.
Postikterické štádium hepatitídy . Je obdobie rekonvalescencie. Pacient sa cíti lepšie, miznú ťažkosti. Aj laboratórne zmeny ustupujú.

Kľúčové slová:

hepatitída

diagnostika

vírus

terapia

prevenciaObsah:
  • Druhy hepatitíd
    Diagnostika
    terapia
    prevencia

Zdroje: