Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Základy manažmentu - Henry Fayol

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
27 x
Veľkosť
1,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
3824
Posledná úprava
02.06.2017
Zobrazené
3 455 x
Autor:
chiquita
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Úvod

Henry Fayol (1841 - 1925) bol zakladateľom a hlavným predstaviteľom teórie všeobecnej správy, ktorá mala veľký vplyv na začiatok 20. storočia. Fayol ako prvý rozpoznal 4 funkcie manažmentu: plánovanie, organizáciu, vedenie a kontrolu, aj keď jeho pôvodná verzia sa trochu líšila: plánovať, organizovať, prikazovať, koordinovať a kontrolovať. Podľa Fayola, množstvo manažérskych princípov, ktoré by mohli pomôcť vylepšiť operácie v podniku, je potencionálne nevyčerpateľné.

Henry Fayol

Bol nazývaný aj „Otec modernej teórie administratívneho manažmentu“. V roku 1860 Fayol absolvoval banskú akadémiu v St. Etienne ( Ecole des Mines de Saint-Étienne). Ako 19-ročný inžinier začal pracovať v uhoľnej a hutníckej spoločnosti Compagnie de Commentry-Fourchambeau-Decazeville. V roku 1888 bol Fayol zvolený za generálneho riaditeľa a v tom čase bola spoločnosť na pokraji krachu. Za jeho vedenia začal podnik prosperovať a dosahovať výborné výsledky. Vo svojej riadiacej činnosti sa zameral na organizáciu práce a na riadenie podniku, teda na podnik zhora. Keď Fayol v roku 1918 odchádzal z tejto funkcie, patrila spoločnosť medzi najsilnejšie francúzske priemyselné koncerny.
Pracoval v tom istom období ako Taylor, ale ich prístup bol rozdielny. Fayol sa zaoberal problémami riadenia na úrovni podniku, kým Taylor sa koncentroval na organizáciu práce (napr. výkonnosť, vypracoval časové štúdie). V niektorých smeroch ich pohľady ilustrovali rozdiely medzi USA a Európou.

Kľúčové slová:

Henry Fayol

manažment

Fayolove princípy

organizácia

prínosy



Obsah:
  • Obsah 1
    Úvod 2
    Henry Fayol 2
    Prínosy Fayola do manažmentu 2
    Fayolove princípy manažmentu 3
    Záver 6
    Literatúra 7

Zdroje:
  • BOLA: The Managerial Problem
  • ONEPINE-Organisations@onepine
  • School of Computing - University of Glamorgan
  • Wikipedie, otevřená encyklopédie