Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Charakteristika etapy formovania hospodárskej, menovej a politickej únie, Maastrichtská zmluva. Kritéria vstupu do menovej únie. Problémy ďalšieho vývoja EU všeobecne.

«»
Prípona
.pdf
Typ
štátnicové otázky
Stiahnuté
6 x
Veľkosť
0,5 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
3546
Posledná úprava
19.04.2017
Zobrazené
2 157 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Charakteristika etapy formovania hospodárskej, menovej a politickej únie, Maastrichtská zmluva. Kritéria vstupu do menovej únie. Problémy ďalšieho vývoja EÚ všeobecne.

Idea zjednocovania Európy sa objavuje v histórii od staroveku. Jedným z prvých bol francúzsky právnik Pierre Duboiss, avšak Jean Monnet je pokladaný za „duchovného otca" súčasnej integrácie.

K dôležitým organizačným zmenám došlo v polovici šesťdesiatych rokov, keď so založením ESUO14, EHS15 a Euratomu sa vytvorili nové spoločné orgány všetkých troch spoločenstiev: Zhromaždenie (neskôr: Parlament), Súdny dvor, Hospodársky a sociálny výbor. Na základe Zlučovacej zmluvy z 8.4.1965 bola vytvorená Spoločná rada (dnes: Rada EU) a Spoločná komisia (dnes: Komisia EU), čo prispelo k zjednoteniu orgánov všetkých troch spoločenstiev. Do platnosti táto Zmluva vstúpila 1.1.1967 a pre všetky spoločenstvá sa začal používať názov Európske spoločenstvá (ES). Zlučovacia zmluva zaviedla aj jednotný rozpočet dodnes však nedošlo k úplnej fúzii zmlúv o ESUO, EHS a EURATOM, preto aj naďalej právne existujú. Zmluva ESUO v roku 2002 po päťdesiatich rokoch automaticky vypršala.

Konferencia v Haagu (1. a 2. Decembra 1969 rozhodla okrem iného aj o rozšírená ES na sever (Veľká Británia. Dánsko, Nórsko16. Írsko). Tiež sa na tejto konferencii rozhodlo o realizácii hospodárskej a menovej únie. Dohoda o colnej únii v rámci ES vstúpila do platnosti 1.7.1968.
Predstavitelia Veľkej Británie do konca 50-tich rokov odmietali účasť na podobe integrácie prebiehajúcej na kontinente, prikláňali sa skôr k názoru o vytvorenie združenia podporujúceho hlavne rozvoj vzájomného obchodu. Podpisom tzv. Stockholmskej konvencie, ktorú podpísalo sedem krajín (Veľká Británia, Dánsko, Nórsko, Portugalsko, Rakúsko, Švajčiarsko, Lichtenštajnsko, Švédsko) 20.11.1959 vzniklo Európske združenie voľného obchodu (EZVO). Neskôr sa pridruženým štátom stalo Fínsko a členom Island. Cieľ: vytvorenie pásma voľného obchodu.

Kľúčové slová:

európska

únia

charakteristika

etapy

kritéria

vstupu

problémy

vývoj

predpoklady

EHS

EZVO

budovanie

EMU

konvergenčné

EUR

zmluva

Maastrichtska

rímske

inštitúcie

stupne