Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Benchmarking - manažment verejnej správy a regiónov

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
9 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
508
Posledná úprava
24.04.2017
Zobrazené
4 723 x
Autor:
ucka
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Benchmarking znamená, byť dostatočne čestným na to aby sme mohli pripustiť, že niekto iný určité veci vie lepšie a byť tiež dostatočne múdrym - aby sme sa vedeli od takéhoto učiť, aby sme ho vedeli prekonať /byť lepším/ .

Pojem „benchmarking“ znamená: „Učíme sa od najlepších“ , alebo „porovnávanie sa s najlepšími a učenie sa od nich“.

V stále tvrdšej konkurencii, ktorej sú vystavený podnikatelia, bude stále dôležitejšie permanentne zlepšovať hospodárnosť a produktivitu - aby zostali konkurencieschopnými.
K tomuto je nutné poznať svoju vlastnú pozíciu pri porovnávaní s konkurentmi, aby bolo možné zistiť svoj potenciál zlepšenia a vhodnými opatreniami pôsobiť na zlepšenie produktivity.
Benchmarking je takýmto nástrojom manažmentu, ktorý pomáha podniku, identifikovať jeho potenciál zlepšenia a zlepšiť poznané slabé miesta alebo inými slovami povedané zvyšovať produktivitu a hospodárnosť.
Pretože tento nástroj bol v minulých rokoch využívaný len veľkými podnikmi, začala komisia EÚ novú iniciatívu s cieľom: umožniť aj mnohým malým a stredným podnikom používať a týmto využívať prednosti tohto nástroja.
Vychádzajúc z benchmarkingového systému, ktorý je používaný britským Ministerstvom obchodu a priemyslu, bol odštartovaný Európsky projekt na vytvorenie spoločného BenchmarkIndexu aby bolo možné mať k dispozícii potrebné Benchmarks (porovnávacie štandardy) v informačnej sieti.
Model BenchmarkIndex je benchmarkingom kľúčových faktorov manažmentu a organizácie podniku a vychádza tiež z Business Excellence Modell (Model obchodnej/podnikateľskej jedinečnosti) EFQM- European Foundation for Quality Management ( Európsky fond pre manažment kvality).

Kľúčové slová:

produktivita

náklady

vízia

stratégia

partner

benchmarking

manažment

produktivita

hospodárnosť



Obsah:
  • Úvod
    Benchmarking
    Aspekty
    Druhy
    Fázy
    Určenie objektu
    Určenie partnera
    Záruky úspechu
    Implementácia
    Priebeh
    Záver
    Literatúra

Zdroje:
  • MIČIETA, Branislav: 2000. Prosperujúci podnik. Žilina, Slovenské centrum produktivity, 2000. 203 s. ISBN 80 - 968 324 - 0 - 9.
  • KUZMIŠINOVÁ, Viera. 2002. Vybrané témy z manažmentu. Prešov, Prešovská univerzita 2002. 158 s. ISBN 80 - 8068 - 159 - 7.
  • http://www.sbic.sk/