Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 761   projektov
4 nových

Úvod do filozofie

«»
Prípona
.doc
Typ
poznámky
Stiahnuté
25 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
1902
Posledná úprava
25.07.2016
Zobrazené
1 214 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Jadrom filozofie sú isté otázky, ktoré uvažujúca ľudská myseľ prirodzene považuje za záhadné a najlepšia cesta ako začať študovať filozofiu je začať priamo uvažovať o týchto otázkach.

Filozofia sa odlišuje od vedy a od matematiky. Na rozdiel od vedy sa neopiera o experimenty alebo pozorovanie, ale spolieha sa výlučne na myslenie. A na rozdiel od matematiky nemá formálne metódy dokazovania. Filozofia spočíva v kladení otázok, v zdôvodňovaní, v posudzovaní ideí a uvažovaní o možných protiargumentoch a v udivenom sledovaní, ako naše pojmy v skutočnosti pracujú.

Filozofia sa predovšetkým venuje a snaží sa porozumieť tým najobyčajnejším pojmom, ktoré všetci denne používame bez toho, aby sme o nich rozmýšľali. Historik sa môže pýtať, čo sa kedy v minulosti odohralo, no filozof sa opýta: „Čo je čas?“ Matematik môže skúmať vzťah medzi číslami, avšak filozof sa bude pýtať „Čo je číslo?“. Fyzik sa bude pýtať, z čoho pozostávajú atómy alebo čo vysvetľuje gravitáciu, no filozof sa spýta, ako môžeme vedieť, že niečo existuje mimo našej mysle.

Kľúčové slová:

filozofia

antika

veda

myslenie

kladenie otázok

ontológia

gnozeológia

atomisti

Sofisti

Eleáti

Demokritos

PythagorasObsah:
 • Úvod do filozofie
  Antická filozofia
  Začiatok filozofie ako hľadanie arche
  Milétska škola, Pythagoras, eleáti
  Pythagoras
  Eleáti
  Atomisti
  Herakleitos, Demokritos, Anaxagoras
  Sofisti