Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 749   projektov
1 nových

Zrenie mäsa

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
3 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
9256
Posledná úprava
04.07.2018
Zobrazené
2 617 x
Autor:
rozpravka
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Mäso je súčasťou výživy človeka najmenej dva milióny rokov. Podľa Higgsa je genóm človeka i jeho fyzická stavba po dobu asi 4,5 milióna rokov adaptovaný na výživu s obsahom mäsa. Mäso je veľmi bohatým a univerzálnym zdrojom živín. Primárny význam mäsa spočíva predovšetkým v obsahu bielkovín; aminokyseliny sú využívané na rast a obnovu buniek tela Mäso je však aj pomerne koncentrovaným zdrojom esenciálnych mikronutrientov.

Človek získaval najprv mäso ako lovec, neskôr ako chovateľ zvierat. Možnosť konzumovať mäso znamenala prežívanie a prežitie človeka počas jeho dlhodobého vývoja, neskôr bola konzumácia mäsa mierou zdravia a prosperity.
Od 80. rokov minulého storočia je mäso veľmi diskutovanou potravinou vo vzťahu k ľudskému zdraviu. Často bol a stále aj je význam mäsa vo výžive človeka neoprávnene degenerovaný. Chudé mäso, konzumované v množstve odpovedajúcom životnému štýlu a zdravotnému stavu, prináša spotrebiteľom aj zdravotné výhody.

Mäso ako symbol prosperity, či životnej úrovne je spotrebiteľovi ponúkané z niekoľkých hľadísk. Základnou podmienkou uvedenia mäsa na trh je jeho zdravotná nezávadnosť. Trhová úspešnosť mäsa a mäsových výrobkov je ovplyvnená mnohými faktormi, predovšetkým jeho kvalitou a cenou. Významnými zložkami kvality mäsa sú jeho senzorické, kulinárske a technologické vlastnosti. To sa pomerne dynamicky vyvíjajú v priebehu postmortálnych biochemických zmien svaloviny a jej premeny na mäso (zrenie).

Kľúčové slová:

technológia mäsa

väznosť mäsa

preprava zvierat

jatočné telo

skladovanie

zrenie mäsaObsah:
 • Úvod -3-
  Technológia mäsa -4-
  Zloženie mäsa -4-
  Vlastnosti mäsa -5-
  Farba mäsa -5-
  Väznosť mäsa -5-
  Preprava zvierat -5-
  Porážka jatočných zvierat -6-
  Cieľ omračovanie -6-
  Vykrvovanie jatočných zvierat -7-
  Opracovanie jatočného tela -7-
  Klasifikácia jatočných tiel a ich označovanie -7-
  Skladovanie a zrenie mäsa -7-
  Abnormálny priebeh posmrtných zmien -9-
  Záver -10-
  Použité zdroje -11-