Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

David Hume - Skúmanie o zásadách mravnosti

«»
Prípona
.docx
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
3 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
45424
Posledná úprava
01.12.2014
Zobrazené
627 x
Autor:
iveta.svantnerova
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Úlohou mojej seminárnej práce bolo priblížiť dielo Davida Huma - Skúmanie o zásadách mravnosti. Z mnohých filozofov, ktorý budujú etiku na citoch je najvýznamnejší práve Hume. Skúmanie o zásadách mravnosti je prepracovaním tretieho dielu Traktátu o ľudskej prirodzenosti. Je to hlavné filozofické dielo. Prvá kniha má názov O rozume, druhá O vášňach, tretia O morálke. Predmetom jeho práce je poznanie, cítenie a základy morálky. Morálna filozofia je pre Huma vedou o ľudskej prirodzenosti a pod výrazom morálny chápe všetko, čo sa dotýka ľudského konania s ohľadom na dobré a zlé veci v živote.
Východiskom jeho etických úvah je myšlienka, že základom morálky sú ľudské túžby a emócie a morálka sa dotýka predovšetkým praktického života a jeho záležitostí, preto kladie dôraz na spoločenský záujem, spravodlivosť, uspokojovanie potrieb, užitočnosť, ľudskosť a dobročinnosť.
Hume odmieta dualizmus vonkajšieho a vnútorného sveta a morálku jednoducho považuje za záležitosť vonkajšieho správania sa človeka, ktoré treba vnímať ako znaky a prejavy jeho vnútorných motívov. Význam Humovej etiky je v tom, že rozvinul koncepciu morálneho citu na empiristickom základe.

Kľúčové slová:

idey a dojmy

skepticizmus

prirodzený spoločenský cit

klasifikácia cností



Obsah:
  • 1. Úvod
    2. Životopis
    2. O jeho filozofických a etických názoroch
    2.1 Idey a dojmy
    2.2 Humeov skepticizmus
    2.3 Prirodzený spoločenský cit
    2.4 Nedôležitosť rozumu
    2.5 Klasifikácia cností
    3. Záver