Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 035   projektov
0 nových

Seminárna práca na tému "Strach"

«»
Prípona
.docx
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
3 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
8827
Posledná úprava
02.05.2018
Zobrazené
3 366 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
1. Úvod
Strach je pocit znepokojenia z blížiaceho sa zla; negatívny cit, nepríjemná emócia, nepríjemný zážitok s neurovegetatívnym sprievodom, spravidla zblednutím, chvením, zrýchleným dýchaním, búšením srdca, zvýšením krvného tlaku a pohotovosťou k obrane alebo úteku; ide o normálnu reakciu na skutočné nebezpečenstvo alebo ohrozenie. Strach motivuje k vyhnutiu sa zlu alebo k úteku pred ním. Kde to nie je možné, tam sa často strach mení na agresiu.
Strach sa vyvíja s vekom, od jednoduchých úľakových reakcií kojenca, k reakciám na zložitejšie situácie (neznáme prostredie, nečakaný zmyslový podnet). Strach sa postupne spája s prežitými skúsenosťami a viacej sa viaže na predstavivosť. Hoci strach je obyčajne predmetne orientovaný, môže vzniknúť aj bez predmetu zo svojho fyzicko-psychického základu. Považujeme ho za samozrejmosť, ale zamysleli sme sa skutočne niekedy nad jeho podstatou? Strach je jednou z najintenzívnejších ľudských emócií. Vzniká v medzimozgu a je riadený aj hormónmi. Prezrádza ho teda reč tela - zimomriavky, bledosť, pocit napätia, triaška, potenie...

Psychoanalytici sa zhodujú v tom, že má v našom organizme nezastupiteľnú funkciu. Pripravuje ho totiž na možnosť, že nejaká udalosť môže byť pre nás skľučujúca. Tým zabraňujú, aby sa telo zaplavilo silnými pocitmi a môže lepšie zvládať záťažové situácie.
Mnohí odborníci ho dokonca pokladajú za akýsi vnútorný hlas, najsmelší dokonca za intuíciu, ktorá nám našepkáva, ako sa máme zachovať, a preto nám mnohokrát pomôže zachrániť si kožu.
A kedy vôbec vzniká? Prichádza vraj ruka v ruke s pocitom bezmocnosti, neistoty alebo nevedomosti.
Strach však môže viesť až k intenzívnym pocitom ohrozenia- fóbiám. Reč je o úzkosti z predmetov, osôb, situácií, vlastne čohokoľvek. Hoci si dotyčný uvedomuje jeho zbytočnosť a nezmyselnosť, nedokáže ho prekonať.
Karikatúrna chorobná bojazlivosť však človeku značne komplikuje život, stáva sa jeho stredobodom. Liečenie je založené na psychoterapii.

Kľúčové slová:

strach

puberta

adolescencia

stratégie zvládania

obavy

terorizmus

násilie

kriminalita



Obsah:
  • 1. Úvod
    2. Z čoho majú mladí ľudia strach a ako ho zvládajú ?
    2.1 Puberta
    2.2 Adolescencia
    2.3 Strach a obavy
    2.4 Stratégie zvládania
    2.5 Strach a obavy počas dospievania
    3. Čoho sa bojí človek dneška?
    3.1 Strach o život.
    3.2 Kriminalita.
    3.3 Násilie.
    3.4 Terorizmus.
    3.5 Osamelosť.

Zdroje:
  • internet