Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Územná a druhová ochrana

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
1 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
7629
Posledná úprava
16.04.2018
Zobrazené
1 133 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Ochrana prírody a území Slovenska sú širokou, ale zároveň jednoznačnou oblasťou, ktorá predstavuje nevyčerpateľné možnosti ako opísať nielen historické a štatistické údaje, ale vyjadriť neskutočný obdiv a hrdosť nad prírodným bohatstvom Slovenska, a zároveň potvrdiť nevyhnutnú potrebu jej ochrany. Oblasti, ktoré sú chránené zákonom sa delia do niekoľkých kategórií vzhľadom na výmeru, charakteristiku a stav územia, ktorých ochrana má význam z dendrologického, historického, klimatického či zdravotného hľadiska a ich zachovanie v pôvodnej, alebo ľudskými zásahmi málo narušenej podobe je celospoločenským záujmom.
Podľa zákona Slovenskej národnej rady o štátnej ochrane prírody rozoznávame šesť kategόrií chránených území:

1.Národné parky sú rozľahlé územia s pôvodnou alebo len málo pozmenenou prírodou,dôležité z hľadiska klimatického, vodohospodárskeho a zdravotného s mimoriadnym kultúrno-vedeckým významom. Zriadením národných parkov sa sledujú aj rekreačné a kultúrno-osvetové možnosti návštevníkov. Limitujúcim činiteľom hospodárskej činnosti je ochrana prírody. Ochranné podmienky sa uvádzajú v osobitnom štatúte. O jeho dodržiavanie sa stará správa parku a jej strážny zbor.
2.Chránené krajinné oblasti sa zriaďujú na zachovanie typickej krajinnej časti alebo celého geografického celku s rozptýlenými významnými prírodnými objektmi. V nich sa hospodárska činnosť dáva do súladu s ich ochranou.
3.Štátne prírodné rezervácie sú najprísnejšie chránené, lebo sú vedecky najvýznamnejšou kategóriou chránených území.V nich sa usilujeme zachovať pôvodné formy živej i neživej prírody na poznávanie zmien, ktoré sú alebo môžu byť predmetom výskumu.
Vyhlasujú sa z vedeckovýskumného a spoločensko-didaktického hľadiska.
4.Chránené náleziská(lokality) sú menšie územia s výskytom vzácnych, zriedkavých alebo ohrozených druhov rastlín, živočíchov alebo neživých prírodnín. Hlavným dôvodom ich ochrany sú študijné ciele.
5.Chránené parky a záhrady sú dôležité z hľadiska dendrologického, historického alebo architektonického. Majú význam náučný, turistický, rekreačný a kultúrno-výchovný.
6.Chránené študijné plochy sú časti územia, ktoré umožňujú skúmať vplyvy ľudských zásahov do prírody v priebehu jednotlivých etáp. Po skončení výskumu sa ochrana zruší.

Okrem vymenovaných kategόrií používame v systéme ochrany prírody aj ďalšie odborné termíny:


Kľúčové slová:

chranené územia

národné parky

TANAP

Slovenský raj

Poloniny

Veľká Fatra



Obsah:
  • 1.CHRÁNENÉ ÚZEMIA
    2. NÁRODNÉ PARKY
    2.1 TANAP
    2.2 NAPANT
    2.3 PIENAP
    2.4 NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ RAJ
    2.5 NÁRODNÝ PARK MALÁ FATRA
    2.6 NÁRODNÝ PARK POLONINY
    2.7 NÁRODNÝ PARK MURÁŇSKA PLANINA
    2.8 NÁRODNÝ PARK SLOVENSKÝ KRAS
    2.9 NÁRODNÝ PARK VEĽKÁ FATRA
    3. ÚZEMNÝ SYSTÉM EKOLOGICKEJ STABILITY