Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Úvod do logiky - vývoj logiky

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
11 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
13857
Posledná úprava
08.09.2021
Zobrazené
1 022 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Na otázku „Čo je logika?“ neexistuje žiadna „jediná správna“ odpoveď. Na túto otázku môžeme odpovedať rôzne. Väčšina ľudí spája logiku len s logickým myslením, ani netušiac, že logika je vedná disciplína s bohatou históriou, ktorá je základom pre všetky disciplíny od politiky až po astronautiku. Od psychológie, ktorá sa tiež zaoberá ľudským myslením a odlišuje tým, že neučí ako myslenie skutočne prebieha, ale ako prebiehať má, aby viedlo k vedeckým poznatkom. Logika patrí k najabstraktnejším a aj k najobtiažnejším oborom filozofie.

Logika je samostatná filozofická disciplína. Jej korene siahajú do antickej filozofie, jej pôvod a názov sa viaže na samotného Aristotela. „Aristoteles zaviedol ako prvý systematické štúdium pojmov, čiže ideí, ktoré sídlia v našej mysli, aby odhalil ich vlastnosti, ktoré majú ako plody našej mysle, a aby zistil, ako ich možno spájať a oddeľovať, deliť a definovať, ale aj aby stanovil, ako získavať nové pojmy z tých, čo sme poznali predtým.“
„V etymologickom význame logika je veda o myslení a o reči, veda o správnom dokazovaní. Aj keď v logike charakter vedy a charakter umenia sa vzájomne spájajú a doplňujú, a toto spojenie vedy a umenia je v logike natoľko vnútorné, že celkom oprávnene sa niekedy nazýva umením, ktoré sa stalo vedou, umením, ktoré sa prejavuje a dokazuje vedecky (ars scientifice, ars scientifice demonstrata), predsa možno logiku koncipovať raz ako vedu a raz zase ako umenie.“
Ale ako znie vlastne definícia logiky? Tomáš Akvinský ju definuje, ako „umenie, ktoré riadi samotný úkon rozumu na získanie pravdy. Ním človek v samotnom úkone rozumu postupuje usporiadane, ľahko a bez omylu.“ Logika je veda o správnom myslení, čiže o zákonoch myslenia, ktorými sa rozum riadi pri svojej činnosti. Zaoberá sa správnosťou ľudského myslenia - poskytuje návod, ako správne myslieť - potrebujeme na to pravidlá, zákony, podľa ktorých samotné myslenie prebieha. Nemôže ukázať „čo“ musíme myslieť, ale iba ako musíme v myslení postupovať, aby sme vychádzajúc od niečoho daného dospeli k správnym výsledkom. To odlišuje logiku ako formálnu vedu od vied reálnych.
...

Kľúčové slová:

logika

filozofia

Aristoteles

myslenie

Tomáš Akvinský

sofisti

antická filozofia

Platón

scholastika

Francis Bacon

John Stuart Mill

idealizmus

Kant

Immanuel Kant



Obsah:
  • ÚVOD
    LOGIKA
    VÝVOJ LOGIKY
    Antická filozofia
    Stredoveká scholastická logika
    Novoveká logika
    Nemecký idealizmus
    Moderná forma logiky
    ZÁVER
    Zoznam bibliografických odkazov

Zdroje:
  • ŠOKA, Silvester - Stručný úvod do filozofie - Logika, Univerzita Komenského Bratislava, 1993
  • Aristoteles - dostopné na internete: http://aristoteles-l.szm.sk/tl.html
  • Sokrates - dostupné na internete: http://referaty-seminarky.sk/sokrates/
  • CSONTOS, Ladislav - Úvod do logiky, Teologický inštitút sv. Alojza Spoločnosti Ježišovej na Slovensku, Bratislava 1995