Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 744   projektov
8 nových

William Shakespeare - seminárna práca

«»
Prípona
.docx
Typ
referát
Stiahnuté
9 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
9964
Posledná úprava
12.10.2018
Zobrazené
1 071 x
Autor:
cica01211
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
1. Úvod

Mnohí radi navštevujeme divadlá. Pri komédiách sa zabavíme, a pri tragédiách precitneme. U mňa je to vždy zážitok spojený s oddychom. Medzi dramatikov, ktorých divadelné hry sú veľmi zaujímavé, dobre prepracované a nadčasové, patrí aj William Shakespeare. Aby som sa o nich dozvedela viac, rozhodla som sa priblížiť si jeho tvorbu.

2. Život Williama Shakespeara

Svetová dramatická tvorba nepozná doteraz autora, ktorý by sa filozofickou hĺbkou svojho diela, znalosťou ľudí a životných javov vyrovnal Williamovi Shakespearovi. Bol to najväčší anglický renesančný spisovateľ, vynikajúci básnik a zároveň dramatik. O jeho popularite svedčí aj skutočnosť, že pod jeho menom uverejňovali diela aj iní autori, akoby len samotné meno zaručovalo úspech. V minulosti niektorí vedci dokonca pochybovali o jeho existencii, ale jestvuje množstvo dôkazov, že skutočne žil. Je však paradoxné, že podrobností z jeho života sa zachovalo len málo.

Narodil sa 23. apríla 1564 v prosperujúcom anglickom mestečku Stradford upon Avon. Bol najstarším synom a tretím dieťaťom Johna Shakespeara a Mary Ardenovej. Jeho otec bol remeselník, roľník, dobre situovaný mešťan, ktorý zastával aj verejné funkcie. William študoval vo svojom rodisku na King´s New School a ako osemnásťročný sa oženil s Annou Hathawayovou. Presťahoval sa do Londýna, kde spočiatku pôsobil ako herec pod menom William Shakeshafte. Na začiatku deväťdesiatych rokov mal už v Londýne pevné miesto ako uznávaný dramatik a herec. Rodisko ho však stále lákalo, a preto v Stratforde kúpil pre svoju rodinu honosný dom New Palace. Stal sa popredným hercom a spolumajiteľom spoločnosti Lord Chamberlain´s Men. V roku 1958 si zámožnejší herci tejto spoločnosti spolu so Shakespearom vybudovali vlastné divadlo Globe Theatre. Po dvadsaťročnej činnosti v Londýne sa vrátil do svojho rodiska, kde v roku 1616 päťdesiatdvaročný umiera.

Kľúčové slová:

William Shakespeare

dráma

básnická tvorba

prínos

život

obdobieObsah:
 • 1. Úvod
  2. Život Williama Shakespeara
  3. Charakteristika tvorby Williama Shakespeara
  4. Prvé obdobie Shakespearovej drámy
  5. Druhé obdobie Shakespearovej drámy
  6. Tretie obdobie Shakespearovej drámy
  7. Štvrté obdobie Shakespearovej drámy
  8. Básnická tvorba Williama Shakespeara
  9. Prínos Shakespearovej tvorby
  10. Záver