Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Vývoj ekonomického myslenia a súčasné ekonomické smery

«»
Prípona
.doc
Typ
referát
Stiahnuté
7 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
5569
Posledná úprava
19.10.2017
Zobrazené
1 945 x
Autor:
buchta
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Merkantilizmus

Merkantilizmus je formou hospodárskej politiky obchodníkov v začiatkoch novoveku. Je to hospodárska politika ideológie obchodného kapitálu, prvá ucelená podoba, v ktorej sa ekonomické myslenie v tej dobe pokúša o teoretické zdôvodnenie trhovej ekonomiky. Vyvíjal sa od 15. do polovice 18. storočia.
V 15. storočí vznikol a prevládal ranný merkantilizmus. V 16. a zvlášť v 17. storočí vládne rozvinutý merkantilizmus a jeho hospodárska politika. Koncom 17. a začiatkom 18. storočia sa merkantilistický systém začína rozpadať.
Obdobie, v ktorom merkantilizmus vznikal, bolo obdobie vznikania kapitálových výrobných vzťahov, obdobie vznikania a upevňovania centralistických národných štátov, koloniálnej expanzie a budovania impérií. Merkantilizmus tvoril a vyjadroval toto obdobie. Jeho učenie a na ňom založená hospodárska politika sledovali národné záujmy a zväčšovanie národného bohatstva a moci štátu. Vychádzali z predpokladu, že bohatstvo národa nie je jednoduchým súčtom bohatstva jednotlivcov. Preto trvali na raste bohatstva národa ako celku. Bohatstvo národa spájali s ekonomickou a politickou mocou štátu. Zdroj, prostriedok rastu bohatstva a moci štátu videli v rozvoji výroby - manufaktúr, v raste vývozu tovarov a v obmedzovaní spotreby. K tomu im mala slúžiť aj hospodárska politika nízkych miezd, ktorá by prinášala štátu komparatívne výhody v medzinárodnom obchode. Podporovali rast populácie, ako zdroj pracovnej a vojenskej sily štátu.

Kľúčové slová:

Merkantilizmus

Fyziokratizmus

Klasická ekonómia

Marxizmus

Neoklasizmus



Obsah:
  • Merkantilizmus
    Fyziokratizmus
    Klasická ekonómia
    Marxizmus
    Neoklasicizmus
    John Maynard Keynes
    Súčasné smery ekonomického myslenia