Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 614   projektov
12 nových

Analýza splnených očakávaní po vstupe do EÚ

«»
Prípona
.doc
Typ
SOČ
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
10666
Posledná úprava
11.06.2019
Zobrazené
967 x
Autor:
zobky
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
V máji 2008 (1. 5. 2008) sme zaznamenali štvrté výročie členstva SR v EÚ. Sú Slováci spokojní s členstvom v EÚ? Väčšina Slovákov je spokojná.
Občania Slovenska sú s členstvom v Európskej únii najspokojnejší zo všetkých desiatich krajín, ktoré do nej pred štyrmi rokmi vstúpili. Podľa prieskumu Eurostatu, viac ako polovica Slovákov si myslí, že členstvo v únii je dobrou vecou.
Rovnaký názor má v priemere každý druhý Európan. Suverénne najpozitívnejšie vnímajú svoje miesto v dvadsaťsedem člennom spoločenstve Luxemburčania, Holanďania a Íri.
Slováci si od vstupu do Európskej únie sľubovali najmä otvorenie hraníc, možnosť pracovať v ostatných členských štátoch a zlepšenie životnej úrovne. Aj preto so začlenením do únie súhlasilo vyše 70 percent Slovákov. Obavy z plošného zdražovania a zo zvyšovania nezamestnanosti sa nenaplnili.
Od kampane za vstup do EÚ uplynuli štyri roky. Odvtedy sa hospodársky rast Slovenska zrýchlil, únia však všetky problémy nevyriešila. Možnosť voľne pracovať v ktorejkoľvek krajine EÚ ešte aj teraz zostáva utópiou. Zatiaľ čo pracovné trhy už otvorili napríklad Briti, Íri, Fíni či Portugalci, návalu obyvateľov z východnej Európy sa stále bránia Rakúšania a Nemci. Všetky pracovné obmedzenia definitívne zaniknú v roku 2011.
V krajinách Európskej únie si našlo prácu okolo 200 tisíc Slovákov. Naproti tomu na Slovensku pracuje asi 13 tisíc cudzincov z členských krajín. Sú to najmä vrcholní manažéri spoločností, ktoré u nás investujú - tí tvoria takmer tretinu zahraničných zamestnancov. Približne 27 percentný podiel pripadá na pracovníkov v oblasti vedy a výskumu a viac ako 19 percent pracuje v technických oblastiach, v zdravotníctve a školstve.

Kľúčové slová:

Európska únia

integrácia

riziká členstva v EÚ

miera inflácie

zamestnanosť

rast HDP

priemerná mzda

zdravotníctvo

školstvo

priemerný kurzObsah:
 • I. Cieľ práce
  II. Úvod
  III. Odhadované výhody a predpokladané riziká členstva vstupu SR do EÚ
  Ekonomické výhody vstupu do EÚ
  Neekonomické výhody vstupu do EÚ
  Dôsledky neintegrácie SR s EÚ
  IV. Prínosy pre SR
  V. Je vstup do EÚ pre Slovensko výhodou?
  VI. Záver

Zdroje: