Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 032   projektov
0 nových

Sigmund Freud

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
14 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
16359
Posledná úprava
06.01.2009
Zobrazené
1 722 x
Autor:
msmiriam
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Teória, kategórie (zložky) psychoanalytického aparátu

Vedomie bolo predmetom skúmania tradičnej psychológie. Freud úplne neprišiel na myšlienku vedomia a nevedomia, ale isto je zodpovedný za jej spopularizovanie. Vedomie nám umožňuje postihnúť udalosti, ktoré sa odohrávajú okolo nás, sú to udalosti, ktorých sme si práve vedomí v každom čiastočnom momente, naše súčasné vnímania, spomienky, myšlienky, fantázie, pocity, ktoré máme. Ako najrýchlejší príklad uvedomovania môžeme uviesť, že ako čitateľ si práve teraz uvedomujete vetu, ktorú čítate. Keď pracujeme bližšie s vedomím, dostaneme sa k pojmu predvedomie, ktorým rozumieme dostupnú pamäť, čokoľvek, čo môže byť ľahko sprístupnené vedomiu, spomienky, na ktoré momentálne nemyslíme a môžeme ich bez námahy vyvolať. Freud sa domnieval, že tieto dve časti, vedomie a predvedomie, sú tie najmenšie.
Najväčšou časťou celku je nevedomie, dovtedy známe ako filozofická kategória. Zahŕňa všetky myšlienky, ktoré nie sú ľahko prístupné vedomiu, zahŕňajúc všetky tie, ktoré tam majú svoj pôvod, teda pudy a inštinkty, ďalej myšlienky, na ktoré sa nedokážeme pozrieť, ako sú spomienky a emócie asociované s traumou.
Podľa Freuda je nevedomie zdroj našich motivácií, či už sú to jednoduché túžby po jedle alebo sexe, neurotické nutkania alebo motívy umelcov či vedcov. Často sme donútení poprieť alebo brániť sa uvedomeniu týchto motívov, sú nám prístupné iba v zamaskovanej forme. Freud tvrdil, že daný dej je najskôr v nedevomí a potom sa za istých predpokladov dostáva do vedomia.
Cenzúra je rozhodovací proces, ktorý posúdi, ktoré obsahy môžu prejsť do vedomia a ktoré nie. Ak je obsah vedomím akceptovaný, posúdený, vtedy mizne jeho energetické obsadenie. Nevracia sa do nevedomia. Ak preniknutiu obsahu do vedomia cenzúra zabráni, obsah zostáva v nevedomí. Nevedomie a vedomie pracujú na odlišných princípoch. V nevedomí má každá vec dva významy - bežný a skrytý (sexuálny).
Práca nevedomia je charakteristická procesmi presúvania a zhustenia.
• Presúvanie - dôležitosť určitého obsahu v nevedomí sa môže zmeniť a presunúť na iný obsah.
• Zhustenie - v nevedomí prebiehajú procesy, ktoré zlučujú predstavy súvisiace s premenou energie.

Kľúčové slová:

Sigmund Freud

defenzívne mechanizmy

psychoanalýza masy



Zdroje:
  • 1 autor neznámy, Sigmund Freud. dostupné na http://iapl.sk/cl_jf.html#a1 pod heslom
  • Sigmund Freud
  • 2 BABIN P.: Sigmund Freud tragédia nepochopenia, 1994
  • 3 FREUD S.: Spomienka z detstva Leonarda da Vinci, 2001