Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 611   projektov
9 nových

Michail Timofejevič Kalašnikov a jeho automatická puška

«»
Prípona
.doc
Typ
semestrálna práca
Stiahnuté
10 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
2050
Posledná úprava
07.09.2016
Zobrazené
2 104 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Minulé storočie bolo poznačené najväčšími vojnovými konfliktami v dejinách ľudstva. Výsledkom sú miliónové straty na životoch vojakov a civilistov. Šialené tempo zbrojenia a výdavkov, ktoré doň superveľmoci investovali si tiež vyslúžilo v dejinách smutné prvenstvo. Podľa záverov OSN v období najvyššieho koeficientu zbrojenia medzi Východným a Západným blokom bol počet zbraní konvenčných aj nekonvenčných tak vysoký, že celé ľudstvo mohlo byť vo veľmi krátkom čase niekoľkonásobne vyhladené.
Hoci ja osobne mám k militarizmu veľmi negatívny postoj, rozhodol som zvoliť si za tému semestrálnej práce rovnako kontroverzného konštruktéra ako je kontroverzný aj jeho najznámejší konštrukčný objekt, nesúci jeho meno samopal kalašnikov. .Michaila Kalašnikova niektorí dokonca považujú za najlepšieho konštruktéra sveta. Samozrejme z objektívneho hľadiska je toto tvrdenie veľmi nadnesené.
Aj samotný objekt prinajmenšom vo svetle prospešnosti a prínosu pre ľudstvo javí sa prinajmenšom ako diskutabilný ak nie rovno negatívny. Ani svojmu vynálezcovi nepriniesol žiaden obrovský zisk, aký by sa dal od počtu vyrobených kusov a pretrvávajúci záujem o túto zbraň predpokladať. Ako je známe sovietske úrady v čase vzniku automatu zabudli zbraň patentovať a bezplatne rozdávali licencie spriateleným krajinám.
V rozhovore minulý rok vyhlásil, aký je hrdý na to, že vynašiel slávny samopal, no radšej by bol, keby prišiel na niečo, čo pomáha ľuďom a uľahčuje život napríklad poľnohospodárom. Možnože takú kosačku na trávu. „Chcel som byť básnikom,“ povedal v roku 1997 na oslavách 50. výročia začiatku výroby automatickej pušky. ,,No a potom som sa vydal iným smerom.“

Kľúčové slová:

Michail Timofejevič Kalašnikov

automatická puška

modernizácia

životopisObsah:
 • 1 Úvod -3-
  2 Krátky životopis M. T. Kalaśnikova -4-
  3 Vznik a vývoj automatickej pušky ak 47 -5-
  4 Ďalší vývoj a modernizácia -7-
  5 Kalašnikov v širšom rámci udalostí -8-
  6 Záver -9-
  7 Použitá literatúra -10-

Zdroje:
 • KENNEDY, P.: Vzestup a pád velmocí. Praha 1996.
 • KOLEKTÍV.: Dejiny Ruska. Bratislava 1996.
 • KOLEKTÍV.: Lexikón svetových dejín. Bratislava 1997.
 • TEED, P.: Moderní Oxfordský slovník 20.Století.Praha 1994.
 • WALTER, J.: Kalašnikov - automaty, ruční kulomety, odstřelovací pušky a samonabíjecí brokovnice. Praha 2003.