Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 614   projektov
12 nových

Prítomnosť otca pri pôrode

«»
Prípona
.docx
Typ
referát
Stiahnuté
3 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
44825
Posledná úprava
07.03.2014
Zobrazené
929 x
Autor:
katka.vesekova
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Prítomnosť partnera rodiacej ženy na pôrodnej sále je v dnešnej dobe bežnou záležitosťou. Obdobie tehotenstva a samotný pôrod môžeme považovať za vhodnú dobu k rozvíjaniu vrodených otcovských kompetencií. Je stále viac zrejme, že muži sa nestávajú otcami až po narodení dieťaťa, ale už dávno pred tým. Spolu s partnerkou vyberajú výbavičku pre dieťa, chodia na prenatálne prehliadky, vidia ako ich dieťa v brušku rastie a na rolu otca sa tak aktívne pripravujú.
V roku 1970 sa konala konferencia Americkej spoločnosti ženských lekárov, na ktorej bolo prednášaných 30 odborných tém. Mimoriadnu pozornosť vzbudila prednáška profesorky Newtonovej pojednávajúca o humanizácii pôrodu. Autorka uviedla : ,, Lekárske predpisy všeobecne zakazujú otcom , aby boli pri narodení vlastného dieťaťa a poskytli ženám psychickú podporu v pokročilom štádiu bolesti; stáva sa to napriek skutočnosti ,že pôrodný tím nemá čas , aby rodičku v jej bolestiach potešil. Pritom skoro každý pôrod je sprevádzaný psychickou krízou, v ktorej je žena obzvlášť náchylná k silnej závislosti od ľudí, ktorý sú práve v jej blízkosti.“
Lekári si uvedomili, že k humanizácii medziľudských vzťahov by určite prispelo spoločné prežívanie pôrodu matky a otca dieťaťa. Prítomnosť otca pri pôrode sa v USA osvedčila a ujala sa aj v Európe.

Kľúčové slová:

pôrod

otec

otec pri pôrode

pôrodná asistenciaObsah:
 • 1 Kedy a prečo vznikla myšlienka partnera pri pôrode
  2 Partner a jeho vplyv na tehotnú ženu počas tehotnosti a pri pôrode
  2.1 Kladné faktory prítomnosti partnera pri pôrode
  2.2 Záporné faktory prítomnosti partnera pri pôrode
  3 Typy otca pri pôrode
  4 Psychofyzická príprava na pôrod

Zdroje:
 • Partner v těhotenství a při porodu
 • Stanislav Trča
 • Grada Publishing a.s., 2004 - 108 strán (strany)
 • +
 • podklady predporodna priprava