Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 646   projektov
7 nových

Talcott Edgar Frederick Parsons

«»
Prípona
.doc
Typ
životopis
Stiahnuté
6 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
7360
Posledná úprava
04.02.2018
Zobrazené
1 067 x
Autor:
dondo
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
(* 13. december 1902, Colorado Springs, USA - † 8. máj 1979, Mníchov, Nemecko) bol veľa rokov najznámejším americký sociológom. hlavný predstaviteľ funkcionalistickej školy v sociológii. Jeho práca bola velmy významná najmä v rokoch 1950 až 1960
V rokoch 1927-1973 pôsobil na Harvardskej univerzite. Východiskom Parsonsovho učenia je konštatovanie, že každý sociálny systém má určité systémové potreby, ktoré musia byť uspokojené, ak má systém v prostredí pretrvať. Sociológia skúma sociálne štruktúry, ktoré tieto potreby uspokojujú.
Talcott Parsons nadväzuje na klasiky - a buduje sociológiu systematicky okolo ústredných pojmov systém, jeho funkce a štruktura. Hlavným problémom, ktorým se zaoberal, bola otázka udržania společnosti v danom stabilnom stavu. Pojem rovnováhy je jeho centrálnej kategorií - sociálny konflikty a boj tendencie sú jen prejavy „nemoci“ spoločnosti. Býva charakterizovaný ako predstaviteľ štruktúrneho funkcionalizmu.
Talcott Parsons bol jedným z tých, kto počiatkom šesťdesiatych rokov nahradili v anglosaském slovníku spoločenských vied pojem kapitalizmus pojmom industriálna spoločnosť. Nemecké sociológii sa to príliš nedotklo - ta už skôr uprednostnila „neutrálnjší“ pojem tržné hospodárstvo.

Kľúčové slová:

americký sociológ

sociálny systém

funkcionalizmus

konflikt

životopis