Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 749   projektov
1 nových

Úvod do teórie výtvarného umenia - Expresionizmus

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
8 x
Veľkosť
1,0 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
9153
Posledná úprava
28.06.2018
Zobrazené
3 130 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
20. storočie bolo obdobím izmov. Termín expresionizmus sa ojedinele používal už pred prelomom storočí. Pôvodne sa vzťahoval na výtvarné umenie. Dnešné použitie pravdepodobne začalo roku 1901, kedy boli v Salon des Indépendants v Paríži vystavené viaceré maľby neznámeho maliara Juliena Augusta Hervého pod názvom „Expressionisme“. Slovo teda pochádza z francúzštiny (zo slova expression = výraz), hoci paradoxne práve vo Francúzsku sa neskôr nepoužívalo a bolo nahradené slovom fauvizmus.

Význam termínu sa v minulosti menil a často sa vzťahoval na veľmi rozdielne diela. Aj dnes sa pod tento pojem zahrňuje pomerne mnoho prác, ktoré majú z formálneho hľadiska zdanlivo veľmi málo spoločného. Natoľko rozdielne diela by podľa klasickej taxonómie mohla spájať ich „duchovná“ poloha, ich „zmysel“. Nikdy však nie je jasné, či ide o to, čo chcel vyjadriť umelec a či o účinok, ktorý vyvoláva v divákovi.

Pojem expresionizmus začali potom propagovať nemeckí estetikovia. Expresionizmus sa najviac rozvíjal v Nemecku. Všeobecne známym sa pojem stal roku 1911 na 22. výstave berlínskej Secesie vo Švédsku, Anglicku a Nemecku. V tom istom roku sa v Nemecku začal používať aj pre literatúru. V dejinách umenia označujeme expresionizmom tendenciu, zdôrazňujúcu psychické momenty tvorby, považujúcu umelecké dielo predovšetkým za prejav umelcovej duše.

Kľúčové slová:

expresionizmus

výtvarné umenie

história expresionizmu

blaue reiter

Edvard MunchObsah:
 • Úvod
  1. Expresionizmus v literatúre
  2. Expresionizmus v architektúre
  3. Expresionizmus v hudbe
  4. Expresionizmus vo filme
  5. Expresionizmus vo výtvarnom umení
  6. História expresionizmu
  6.1 Der Blaue Reiter
  6.2 Die Brucke
  6.3 Der Sturm
  Záver
  Zoznam použitej literatúry
  Edvard Munch - Výkrik

Zdroje:
 • JOSÉ PIJOAN: Dejiny Umenia. Salvat editories, S. A., Barcelona 1970, preklad: Anna Škorupová 1986