Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 025   projektov
0 nových

Etické aspetky migrácie v Európskom priestore

«»
Prípona
.docx
Typ
záverečná práca
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,3 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
48478
Posledná úprava
17.01.2024
Zobrazené
163 x
Autor:
vero.nika85
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Migrácia a mobilita tvoria základnú charakteristiku ľudstva. Ľudstvo sa už od počiatku sťahovalo - migrovalo. Nemôžeme teda očakávať, že s tým čoskoro prestane, práve naopak, v budúcnosti sa očakáva ešte vyššia mobilita. Migranti sú často odolní, dokážu sa rozhodovať na základe vlastných inštinktov, dostupných informácií a finančných prostriedkov - ako riešiť životné situácie a rozhodnúť sa či, s kým a kedy utiecť a opustiť svoju krajinu. Ak by sme očakávali, že tento proces dokážeme výrazne zmeniť prostredníctvom spolupráce s rozvojovými krajinami, tak tieto očakávania sú naivné a pravdepodobne ani sú uskutočniteľné. Migrácia je jednou z najaktuálnejších tém súčasnosti, vďaka ktorej môžeme sledovať celkové dianie v spoločnosti, ktoré je ňou ovplyvňované.

Migrácia sa v Európe stala veľmi rozporuplnou otázkou. Nezodpovední populistickí politici, ktorí vytĺkajú politický kapitál z narastajúcej frustrácie obyvateľstva štátov Európy, urobili z migrantov a ich rodín dokonalých obetných baránkov. Keďže sa strach z migrantov v Európe stáva hlavnou hybnou silou politík a opatrení, kontinent riskuje, že stratí pojem o tom, čo migrácia skutočne je. V tejto súvislosti je potrebné opakovane sa začať zamýšľať nad zložitými prepojeniami medzi migráciou a rozvojom. V tejto svojej záverečnej práci sa budem snažiť poukázať na rôzne formy migrácie a jej vplyv na rozvoj európskej aj celosvetovej ekonomiky. Napriek všetkým sprievodným negatívnym javom sa budem snažiť poukázať aj na iné ako ekonomické dopady migrácie. Uvedomujem si finančné zaťaženie každej z európskych krajín, no na migračnú problematiku sa budem snažiť nazrieť i z pohľadu prichádzajúcich imigrantov, ktorí sú často nútení opustiť rodnú zem z oveľa vážnejších dôvodov ako je ekonomika.

Bez ohľadu na snahu vynaloženú na zabránenie, zastavenie alebo predchádzanie migračnému toku, zúfalí a vynaliezaví migranti vždy nájdu spôsob, ako prekonať prekážky a budú aj naďalej riskovať svoje životy na nebezpečných cestách. Toto je jeden z dôvodov, prečo by sa medzinárodná spolupráca štátov Európy mala zameriavať na umožnenie legálnej mobility pre udržateľný rozvoj vo všetkých krajinách. Z uvedeného dôvodu by mali krajiny skutočne maximalizovať prínosy medzinárodnej migrácie, mali by podporovať legálnu migráciu, aby ľudia s rôznou úrovňou zručností, vzdelania a ekonomického zázemia dostali šancu sťahovať sa z krajiny pôvodu do krajiny cieľa bezpečným a legálnym spôsobom.

Kľúčové slová:

migrácia

etické aspekty

migrantiObsah:
 • Úvod
  Najčastejšie dôvody migrácie
  Ukrajinská migračná kríza
  Posúdenie krajín z hľadiska migrácie
  Postoj SR k migrácii
  Vývoj migrácie za posledné desaťročia v Európskych krajinách
  Migrácia v číslach
  EÚ a migračná kríza
  Žiadosti o azyl v EÚ, 1990-2021
  Záver
  Zdroje

Zdroje:
 • 1. CARITAS EUROPA - What is Home?, Rue de la Charité, 43, 1210 Brusel - Belgicko, november 2019 ISBN: 978-2-931068-00-7
O súboroch cookie na tejto stránke

Súbory cookie používame na funkčné účely, na zhromažďovanie a analýzu informácií o výkone a používaní stránky.

Nastavenia Povoliť všetko