Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 750   projektov
8 nových

Richard I. a Saladin - križiacke výpravy

«»
Prípona
.doc
Typ
SOČ
Stiahnuté
0 x
Veľkosť
0,2 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
560
Posledná úprava
01.05.2017
Zobrazené
3 075 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Téma križiacke výpravy je známa snáď každému človeku a zvlášť kresťanovi. Veď kto by nepoznal križiakov s červeným krížom na hrudi, legendy o svätom grále alebo o bohatstve templárov. Každý, kto sa aspoň okrajovo zaujíma o túto tému, pozná situácie, ktoré sa odohrali počas bojov o Svätú zem či už na strane kresťanov alebo moslimov. Pozná rôznych vodcov, ktorí sa zaslúžili o víťazstvá alebo prehry či už na jednej alebo druhej strane.
My sme tému križiackych výprav preberali počas štúdia v prvom ročníku. Téma nás veľmi zaujala, hlavne vodcovia týchto výprav, a preto sa k nej po dlhšom čase opäť vraciame.
Naším cieľom je priblížiť Vám dvoch panovníkov, Richarda I. a Saladína. Chceme poukázať na ich životy a hlavne vlastnosti, ktorými títo hrdinovia ovplývali, a to štedrosť, odvaha a rozhodnosť, ľudskosť a zhovievavosť. V tejto práci tiež chceme poukázať na to, ako ich vlastnosti, ktoré v súčastnej dobe veľakrát strácajú zmysel alebo ich je nedostatok, ovplyvnili ich činy a rozhodnutia. Získane poznatky sme doplnili množstvom materiálu z okresnej knižnice Gorazda Zvonického v Michalovciach a najdôležitejšej knihy tejto práce, Georges Tate, Križiaci v Oriente, 1996. Na základe týchto materiálov sme sa rozhodli vypracovať prácu na tému Richard I. a Saladín - hrdinovia svojej doby. Jedným z dôvodov na vypracovanie tejto práce bol aj ten, že mnohí študenti nepoznali ba ani nikdy nepočuli o Saladínovi a jeho činoch.
Niektoré časti tejto práce by sme chceli zverejniť v Historickej Revue a využiť ich ako podklad na hodinách dejepisu. Táto práca by mala upútať v prvom rade tým, že v práci sú nie len vlastnosti, ktoré mali títo vodcovia rovnaké, ale aj také, ktoré ich rozdeľovali, ako napríklad naivita či bezohľadnosť, a tiež tým, že takúto prácu nenapísal a nepublikoval ešte nikto. Od tejto práce očakávame, že v dobe plnej elektroniky a Internetu upúta svojim obsahom a tým, že táto práca je najpodrobnejšia aká sa len môže týkať životov a vlastností týchto dvoch vladárov. Pri písaní sme narazili na menší nedostatok informácií týkajúcich sa Richardových vlastností ale veľmi nám pomohli knihy týkajúce sa križiakov v oriente. Pomocou týchto kníh sme ich mohli dať na misku váh a porovnať, v čí prospech sa naklonili.

Kľúčové slová:

krížiacke výpravy

Richard I.

Saladínova životná cesta

Levie srdce

templár

dejepisObsah:
 • 1. Úvod
  2. Metodika
  3. Richard I. a jeho život
  4. Saladínova životná cesta
  5. Portréty
  6. Záver
  Prílohy

Zdroje:
 • Armstrongová, Karen.: Jeruzalém, Praha 1999
 • Badea, Christophe.: Tvorcovia svetových dejín od antiky po stredovek, Bratislava 2002
 • Bridge, Antony.: Křížové výpravy, Praha 2000
 • Jungk, Róbert.: Kronika ľudstva, Bratislava 1992
 • Kořán, Jos. J. a kolektív: Ottův slovník náučný, Praha 1904
 • Rajský, Milan.: Pyramída (PROC - RUS), Bratislava 1983
 • Regan, Geoffrey.: Rozhodujíci bitvy, Praha 1994
 • Tate, Georges.: Križiaci v oriente, Bratislava 1996
 • Žukov, J. M. a kolektív: Dějiny světa III. zväzok, Praha 1960