Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 596   projektov
4 nových

John Grierson - Britská dokumentárna filmová škola

«»
Prípona
.doc
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
9 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
6109
Posledná úprava
14.08.2017
Zobrazené
3 148 x
Autor:
-
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Britský hraný film tridsiatych rokov si všímal iba okrajovo súvekú realitu. Súčasne sa však rozvinulo britské dokumentaristické hnutie, nezávislé od filmového priemyslu. Jeho iniciátorom a vedúcou osobnosťou bol Škót John Grierson.

Narodil sa roku 1898 v Deanstone (Škótsko), kde bol jeho otec učiteľom. Ako poslucháč Vysokej školy v Glasgowe nastúpil počas vojny do služby v pomocnom námornom zbore. Neskôr získal doktorát filozofie a prežil niekoľko rokov Spojených štátoch amerických, kde študoval problematiku tlače, filmu a iných prostriedkov, ktoré prispievajú k tvorbe verejnej mienky, teda problematike masmédií.

Hoci sám režíroval iba jeden film, ostal ako vedúci produkcie a publicista hybnou pákou hnutia. Johna Griersona pozvali roku 1924 ako mladého docenta filozofie do spoločenskovednej študijnej komisie v Spojených štátoch. Tri roky študoval masové dorozumievacie prostriedky a pritom sa dostal aj prvý raz do styku s filmom. Publicistické možnosti filmu ho tak upútali, že po návrate hľadal inštitúciu, ktorá by bola ochotná postaviť film do služieb ľudovej výchovy. Našiel ju v Britskej obchodnej komore, Empire Marketing Board (EMB), ktorej vedúci, Sir Stephen Tallents, určil si za úlohu oživiť myšlienku Commonwealthu.

Kľúčové slová:

John Grierson

režisér

filmová dramaturgia

scenáristika

Empire Marketing Board

dokumentárny film

Stephen Tallents