Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

44 750   projektov
8 nových

Hisorický vývoj Spišskej Soboty

«»
Prípona
.odt
Typ
seminárna práca
Stiahnuté
4 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
39032
Posledná úprava
06.01.2012
Zobrazené
1 106 x
Autor:
lydussska69
Facebook icon
Detaily projektu
Popis:
Dôvody, prečo som si ako projekt stredoškolskej odbornej činnosti vybrala práve tému histórie Spišskej Soboty chcem uviesť v úvode mojej práce. Dejepis ma zaujímal, zaujíma, a vždy zaujímať bude. Najmä história Spiša, čiže môjho rodiska. Podľa môjho názoru, každý človek, ktorý je hrdý na svoju domovinu, by mal aspoň zčasti ovládať jej históriu. Nestačí len chodiť po námestí a hľadieť na staré budovy.

Ak chceme pochopiť, čím všetkým tieto budovy prešli, je potrebné sa pokúsiť najhliadnuť hlbšie. Najdôležitejšou historickou a súčasne najstaršou časťou Popradu je Spišská Sobota a ja sama som o nej mala málo poznatkov. A musím povedať, že prechádzka po spišskosobotskom námestí je ako skutočný návrat do minulosti. V mojej práci sa zameriavam na zhrnutie poznatkov: pôvodné obyvateľstvo, zvyky, tradície, hospodárstvo a príčíny presunu administratívy zo Spišskej Soboty do Popradu.  

Prácu som písala tak, aby mal čitateľ po jej prečítaní pocit, že si vďaka nej obohatil a najmä rozšíril okruh vedomostí a poznatkov o histórii nášho regiónu. Mojím zámerom bolo udalosti, ktoré sa za 800 rokov vývoja udiali, usporiadať a sprehľadniť tak, aby utvárali kompletný celok a mohli tak čitateľovi poskytnúť verný obraz o Spišskej Sobote. Cieľom tejto práce je zrekonštruovať následnosť faktov a prepojiť ich prostredníctvom rozprávania, pripomenúť momenty, ktoré ovplyvnili vývoj Spišskej Soboty, a oživiť slávne i menej známe postavy, ktoré sa na jej zrode ako aj zániku, podieľali. 

Kľúčové slová:

Spišská Sobota

Michal Schmauk

kapitalistická výroba

remeslá

cechyObsah:
 • 1 Metodika práce
  2 Spišská Sobota
  2.1.1 Spišská Sobota a Spiš
  2.1.2 Najstaršia zmienka
  2.1.3 Pôvodné obyvateľstvo
  2.1.4 Stojany
  2.1.5 Výboje, privilégiá a reformácia
  2.1.6 Remeslá a cechy-hospodársky rast
  2.1.7 Správa Spišskej Soboty
  2.1.8 Opevnenie Spišskej Soboty
  2.1.9 Rozkvet cechov
  2.1.10 Kríza remesiel
  2.1.11 Kapitalistická výroba
  2.1.12 Železnica a presun administratívy
  2.1.13 Spišská Sobota po r. 1945
  3 Osobnosti