Hľadaj Zobraz: Univerzity Kategórie Rozšírené vyhľadávanie

45 033   projektov
0 nových

Charles Baudelaire

«»
Prípona
.doc
Typ
SOČ
Stiahnuté
21 x
Veľkosť
0,1 MB
Jazyk
slovenský
ID projektu
2350
Posledná úprava
26.10.2016
Zobrazené
1 240 x
Autor:
-
Facebook icon Zdieľaj na Facebooku
Detaily projektu
Popis:
Od polovice 19. storočia dochádza takmer vo všetkých európskych národných literatúrach k rýchlemu striedaniu a koexistencii viacerých nových literárnych smerov, prúdov, metód, k zrodu avantgardy a moderny. Tieto smery vyplynuli z nových spoločenských problémov, kapitalistických, výrobných a spoločenských podmienok (strata ideálov, spoločenské perspektívy, blížiaci sa vojnový konflikt, silnejúca kapitalistická spoločnosť).
Ich vznik bol prejavom protirečeniu kapitalistickej spoločnosti, individuálneho stvárňovania skutočnosti a súvisí s odporom mnohých umelcov proti meštiackej ideológii a morálke. Spisovatelia začínajú experimentovať, hľadajú nové metódy tvorby, nové výrazové prostriedky. Niektorí autori nadväzovali na romantizmus, najmä v tom, že hrdina je nespokojný so spoločnosťou - ide o rozpor medzi snom a skutočnosťou, medzi psychikou básnika a drsnou realitou.
Jedným z najznámejších smerov moderny bola dekadencia. Dekadencia je svetový názor a životný postoj autorov poslednej tretiny 19. a začiatku 20. storočia vychádzajúci z Schopenhauerovej a Hartmannovej filozofie nevedomia a Nietzchovej filozofie nadčloveka.
Názov vznikol z francúzskeho slova décadence - úpadok a jedným z najznámejších reprezentantov tohto smeru je Charles Baudelaire, tiež označovaný ako praotec dekadencie.

Kľúčové slová:

literárna moderna

Charles Baudelaire

dekadencia

romantizmus

kapitalistická spoločnosť



Obsah:
  • 1. Úvod
    2.Metodika práce
    3. Charles Baudelaire
    3.1 Baudelairov životopis
    3.2 Baudelaire očami svojich súčasníkov
    3.3 Náhľad do Kvetov zla
    3.4 Baudelaire dnešnými očami
    4. Záver
    5. Zoznam použitej literatúry

Zdroje:
  • Mouquet J. et Bandy W. Т., Baudelaire en 1848, P., 1946;
  • Baudelaire, Actes du colloque de Nice, P., 1968;
  • Spoolbereh de Lovenjoul Ch., Etude bibliographique sur les œuvres de Ch. Baudelaire, v knihe: Les lundis d’un chercheur, P., 1894.
  • Internet